« Vissza az előző oldalra

Eseménynaptár

2025

2025. március 15. – A Szabadság Ünnepe

2025. március 19.

Március 15. a magyar nemzet egyik legbüszkébb ünnepe. Ezen a napon emlékezünk az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire, akik életüket és bátorságukat adták egy szabad és független Magyarországért. Petőfi Sándor lelkesítő szavai, a márciusi ifjak hősi helytállása, valamint a Nemzeti Dal és a 12 pont mindörökre beíródtak nemzeti emlékezetünkbe.

A Pilvax kávéházban induló forradalmi lelkesedés egy egész nemzet akaratát fejezte ki: szabadságot, egyenlőséget és testvériséget követelt. A hősök küzdelme, Kossuth Lajos szónoklatai és a honvédek áldozatvállalása mind hozzájárultak ahhoz, hogy ma szabadon emlékezhessünk rájuk.

Emlékezzünk együtt!
Debrecen városa is méltóképpen tiszteleg e jeles nap előtt. A mai napon a debreceni Német Nemzetiség koszorút helyezett el a Kossuth téren, a Kossuth-szobornál, kifejezve tiszteletét a szabadságért küzdő hősök előtt. Ezzel is bizonyítva, hogy a magyar nemzet szabadságvágya és 1848 öröksége mindannyiunk közös kincse.

Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!

ÉMNÖSZ Gála – Pécs, 2025. január

2025. február 20.

2025 januárjában Pécs városa adott otthont az Észak-magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége (ÉMNÖSZ) Gálájának, amely ismételten méltó ünnepe volt a magyarországi német közösségek kulturális örökségének, közösségi összetartásának és hagyományőrző munkájának. A gála egyszerre jelentette az elmúlt év eredményeinek ünneplését, a közös sikerek elismerését és a jövő felé tekintő elkötelezettség megerősítését.

Pécs, amely Magyarország egyik kulturális és történelmi központja, különösen jelentős helyszín volt az esemény számára, hiszen a város a német nemzetiségi közösségek egyik legfontosabb bázisa. Az ünnepség emelkedett hangulatát a helyszín történelmi atmoszférája és az esemény fényét emelő, színvonalas kulturális program is erősítette.

A gála során elismeréseket adtak át azoknak a személyeknek és szervezeteknek, akik kiemelkedő munkájukkal hozzájárultak a magyarországi német kultúra megőrzéséhez és továbbadásához. Az esemény díszvendégei között szerepeltek a német nemzetiségi közösségek képviselői, oktatási és kulturális intézmények vezetői, valamint önkormányzati és állami tisztségviselők, akik mindannyian elismeréssel adóztak a magyarországi német kisebbség hagyományőrző és közösségépítő tevékenysége előtt.

A gála kulturális programja a magyarországi német hagyományok sokszínűségét és élő erejét mutatta be. Német nemzetiségi kórusok és táncegyüttesek színvonalas előadásai tették felejthetetlenné az estét, a zenés és táncos produkciók pedig minden jelenlévőt arra emlékeztettek, hogy a hagyományaink akkor maradnak élők, ha továbbadjuk őket a következő generációknak.

A Pécsi ÉMNÖSZ Gála nem csupán egy ünnepi esemény volt, hanem egy erős jelképe annak, hogy a magyarországi német közösségek élnek, fejlődnek és összetartanak. Az est végére minden résztvevő megerősödve és inspirálva távozott, hiszen az esemény egyszerre volt a múlt tisztelete, a jelen ünneplése és a jövő iránti elköteleződés.

A gála üzenete egyértelmű: a közösség ereje a hagyományokban, az együttműködésben és a jövő iránti elhivatottságban rejlik. Pécs méltó házigazdája volt ennek az ünnepnek, és minden jelenlévő számára megerősítette, hogy a magyarországi német közösségek öröksége élő és továbbörökíthető.

Csapatépítés a Debreceni CHEF Akadémián – Német ízek nyomában

2025. február 20.

2024 decemberében a Debreceni Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjai egy különleges csapatépítő programon vettek részt a Debreceni CHEF Akadémián, ahol a gasztronómia világán keresztül erősítettük közösségünk összetartását. Az esemény középpontjában a német konyha hagyományos ízei álltak, hiszen meggyőződésünk, hogy a kultúra megőrzésének egyik legélvezetesebb módja a közös főzés és étkezés.

A program során autentikus német ételek elkészítésével próbálkoztunk, betekintést nyerve a bajor, sváb és egyéb német régiók gasztronómiai különlegességeibe. A liszttel, fűszerekkel és friss alapanyagokkal teli asztalok mellett mindenki belekóstolhatott a tradicionális német konyhaművészet fortélyaiba. Az együttműködés és a közös munka során nemcsak új főzési technikákat sajátítottunk el, hanem erősítettük csapatunk összetartását is, hiszen a közös élmények azok, amelyek igazán összekovácsolnak bennünket.

Az este során helyet kaptak olyan ikonikus ételek, mint a ropogós schnitzel, a hagyományos bajor perec, a tartalmas gőzgombóc (Dampfnudel) és a klasszikus almás rétes (Apfelstrudel). A résztvevők nemcsak a receptekkel ismerkedtek meg, hanem az egyes ételek történetével is, amelyek mélyen gyökereznek a német gasztronómiai és kulturális hagyományokban.

Az esemény végén egy közös vacsorával koronáztuk meg az élményt, ahol mindenki büszkén kóstolhatta meg az általa készített fogásokat. A felszolgált ételek ízei nemcsak a német hagyományokat idézték meg, hanem egy közösség erejét és összetartozását is szimbolizálták, hiszen a főzés során szerzett tapasztalatok túlmutattak az ételek elkészítésén: együtt alkottunk, nevettünk és tanultunk egymástól.

A Debreceni CHEF Akadémián töltött este bebizonyította, hogy a kultúra nem csupán szavakban és történelemkönyvekben él, hanem az illatokban, ízekben és az együtt megélt pillanatokban is. A csapatépítés nemcsak gasztronómiai utazás volt, hanem egy valódi közösségi élmény, amely megerősítette bennünk a német örökség iránti tiszteletet és a közös munkában rejlő értéket.



ÉMNÖSZ Gála Zsámbék 2024. november

2025. február 20.

2024 novemberében Zsámbék városa adott otthont az Észak-magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége (ÉMNÖSZ) Gálájának, amely méltó ünnepe volt a magyarországi német közösségek kulturális örökségének, összetartozásának és közös sikereinek. Az esemény egyszerre volt visszatekintés a múltra, elismerés a jelen teljesítményei iránt, és inspiráció a jövőre nézve.

A gálaest ünnepi megnyitóján elhangzott beszédek méltatták azokat a személyeket és közösségeket, akik fáradhatatlan munkájukkal hozzájárultak a magyarországi német kultúra megőrzéséhez, a hagyományok ápolásához és a közösségi összetartás erősítéséhez. Külön köszönet és elismerés illette azokat a pedagógusokat, önkormányzati képviselőket és kulturális szervezőket, akik a német nyelv oktatásában és a közösségi programok szervezésében kiemelkedő szerepet vállaltak.

A gálán a résztvevők egy gazdag és színvonalas kulturális műsor részesei lehettek, amelyben német nemzetiségi táncegyüttesek, kórusok és hagyományőrző csoportok léptek fel, bemutatva azt a páratlan kulturális sokszínűséget, amely a magyarországi német közösségeket jellemzi. A zene, a tánc és az ünnepélyes hangulat együttesen fejezték ki azt a mély kötődést, amely generációkon átívelve őrzi és továbbadja a német nemzetiségi identitást.

A zsámbéki ÉMNÖSZ Gála nem csupán egy kulturális esemény volt, hanem egy megerősítés is: a magyarországi német közösségek nemcsak őrzik hagyományaikat, hanem élő, fejlődő, egymást támogató közösséget alkotnak. Az este végén minden jelenlévő szívében megerősödött az a hit, hogy a múlt értékei a jövő alapjai, és hogy a közös munka, az összetartozás és a hagyományok ápolása továbbra is fényesen megvilágítja közösségünk útját.

Az ÉMNÖSZ Gála méltó módon zárta az évet, és egyben új lendületet adott a jövőbeli kezdeményezésekhez, programokhoz, amelyek tovább építik és erősítik a magyarországi német közösségek kulturális és társadalmi szerepvállalását.



ÉMNÖSZ Közgyűlés Budaörs 2024. november 9.

2025. február 20.

2024. november 9-én Budaörs városa adott otthont az Észak-magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége (ÉMNÖSZ) közgyűlésének, amely ismételten bizonyította a magyarországi német közösségek elkötelezettségét a kulturális örökség ápolása, az érdekképviselet erősítése és a jövőbeli célkitűzések közös megfogalmazása iránt.

Az esemény egy olyan találkozási pont volt, ahol a résztvevő önkormányzatok képviselői megvitatták az elmúlt időszak eredményeit, kihívásait és a következő évekre vonatkozó terveket. A közgyűlés központi témái között szerepelt az oktatás és a német nyelvű képzés fejlesztése, a kulturális örökség megőrzése, valamint a magyarországi német közösségek társadalmi szerepvállalásának erősítése.

A tanácskozáson szó esett a kisebbségi önkormányzatok előtt álló lehetőségekről és felelősségekről, különös tekintettel az európai uniós és hazai támogatási programokra, amelyek kulcsszerepet játszanak a kulturális rendezvények szervezésében, az ifjúsági programok kialakításában és a német identitás erősítésében.

A közgyűlés ünnepélyes és méltóságteljes légkörben zajlott, ahol a múlt iránti tisztelet és a jövő iránti elkötelezettség egyaránt megjelent. Az ÉMNÖSZ tagjai egyetértettek abban, hogy a német nemzetiségi közösségek összefogása és közös cselekvése elengedhetetlen ahhoz, hogy hagyományaikat a modern világ kihívásai közepette is továbbörökítsék.

A budaörsi találkozó nem csupán egy hivatalos esemény volt, hanem egy élő példája annak, hogy a magyarországi német közösségek képesek megőrizni értékeiket, megerősíteni kapcsolataikat és egy erős, összetartó jövőt építeni.

Szent Vendel-napi búcsú és megemlékezés Vállajon

2025. február 20.

2024. október 20-án, a Szent Vendel-napi búcsú alkalmával Vállaj községben jártunk, ahol a hagyományokhoz híven mély tisztelettel adóztunk a közösség védőszentje előtt, és részt vettünk a falu történelmének egyik legsúlyosabb tragédiájára emlékező koszorúzáson is.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vállaj község Szentlélek-templomában tartott ünnepi szentmisét Illyés Csaba ezüstmisés atya, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye általános püspöki helynöke és irodaigazgatója celebrálta, Kocsis Gábor plébános meghívására. A szentmise nemcsak az ünnep fényeit ragyogtatta fel, hanem a hit, a közösségi összetartozás és az emlékezés szellemiségét is erősítette mindannyiunk szívében.

A búcsú napja azonban nem csupán az örömteli hagyományok ápolásáról szólt. Az ünnepség részeként a jelenlévők fejet hajtottak azok előtt, akiket a történelem viharai elhurcoltak és megpróbáltak megtörni. A szovjet kényszermunkatáborokba elhurcoltak emlékére állított "Málenkij robot" című emlékműnél koszorút helyeztünk el, ezzel is kifejezve, hogy az áldozatok szenvedése nem merülhet feledésbe. Az emlékmű mellett Simon Miklós országgyűlési képviselő és Vilmos István polgármester mondtak beszédet, méltatva azokat, akiknek sorsa a történelem sötét lapjaira íródott.

A koszorúk elhelyezése nem csupán a múltra való visszatekintés volt, hanem egy élő fogadalom is: emlékezni és emlékeztetni. Mert a történelem nem csak a könyvek lapjain él, hanem a közösség szívében, ahol a hit és az emlékezés ereje örökre összeköt bennünket elődeinkkel.

Szent Vendel közbenjárásáért fohászkodva és a történelem tragédiái előtt tisztelegve, a vállaji búcsú minden jelenlévő számára egy mélyebb lelki elcsendesedést, egyben a közösségi összetartozás örömét is jelentette. Az emlékezés nemcsak kötelességünk, hanem küldetésünk is – hiszen a múlt fájdalmaiból meríthetünk erőt egy méltóbb, igazságosabb jövő építéséhez.

Koszorúzás az 1956-os forradalom hőseinek emlékére 2024.

2025. február 20.

2024. október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján a Debreceni Német Nemzetiségi Önkormányzat tisztelettel adózott azok emléke előtt, akik életüket és jövőjüket áldozták Magyarország függetlenségéért és szabadságáért. Az emlékezés helyszíne ezúttal a Debreceni Egyetem melletti emlékmű volt, ahol főhajtással és koszorúzással róttuk le kegyeletünket.

Az 1956-os forradalom a magyar nemzet történelemkönyvében nem csupán egy fejezet, hanem egy örök érvényű üzenet: a szabadságvágy, a nemzeti öntudat és az igazságba vetett hit diadala az elnyomás felett. A forradalom eszményei nem fakultak meg az idő múlásával, hanem ma is irányt mutatnak mindannyiunk számára.

A Debreceni Egyetem, amely a magyar tudomány és műveltség egyik fellegvára, méltó helyszíne volt ennek az emlékezésnek. Hiszen az 1956-os eseményekben az egyetemisták és fiatal értelmiségiek bátorsága kulcsszerepet játszott. Ők voltak azok, akik először emelték fel szavukat a diktatúra ellen, és akik hittek abban, hogy a jövő nem a félelemre, hanem a szabadságra épülhet.

A koszorú elhelyezése nem csupán egy szimbolikus gesztus volt, hanem egy ígéret is: ígéret arra, hogy nem feledjük el elődeink bátorságát, hogy az ő harcuk tanulságait továbbadjuk a következő nemzedékeknek, és hogy mindennapi életünkben is őrizzük azokat az értékeket, amelyekért 1956 hősei küzdöttek.

A történelem arra tanít bennünket, hogy a szabadság nem magától értetődő, hanem olyan kincs, amelyért újra és újra meg kell dolgoznunk. Az 1956-os forradalom emlékezete nemcsak a múltidézésről szól, hanem arról is, hogy felelősséget vállalunk közös jövőnkért.

A Debreceni Német Nemzetiségi Önkormányzat számára ez az emléknap különös jelentőséggel bír: tisztelgünk a forradalom hősei előtt, és egyúttal kifejezzük elkötelezettségünket a szabadság, a demokrácia és a nemzeti összetartozás eszményei iránt.

Emlékezzünk és őrizzük 1956 lángját – mert a múltunk a jövőnk záloga.



Az aradi vértanúk emléke előtt tisztelegtünk

2025. február 20.

2024. október 6-án, a nemzeti gyásznapon, mély tisztelettel hajtottunk fejet az aradi vértanúk emléke előtt. Ezen a napon nemcsak a hősökre emlékezünk, hanem azokra az eszmékre is, amelyekért életüket áldozták: a szabadságra, a hazaszeretetre és a meg nem alkuvó bátorságra. Az aradi tizenhármak áldozata a magyar nemzet lelkiismeretének örök világító fáklyája, amely minden nemzedék számára erkölcsi iránytűként szolgál.

E szent emlékezés jegyében a Debreceni Német Nemzetiségi Önkormányzat méltó módon kívánta kifejezni tiszteletét: 13 rózsabokrot ajánlott fel a Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégium számára, jelképezve az aradi vértanúk örökségét és a magyar-német történelmi összefonódás jelentőségét.

Az elültetés nem csupán egy kertészeti gesztus volt, hanem egy élő emlékmű létrehozása, amelynek gondozását az iskola diákjai vállalták. Minden egyes rózsabokor egy vértanút idéz, egy-egy sorsot, amelyet a történelem könyörtelen keze a haza oltárára helyezett. A diákok ezzel a cselekedettel nemcsak a múlt előtt hajtottak fejet, hanem vállalták azt a nemes feladatot is, hogy őrizzék és továbbadják a történelem tanulságait a jövő generációi számára.

Az elültetett rózsák idővel virágba borulnak, illatukkal és szépségükkel emlékeztetve bennünket arra, hogy a szabadságért hozott áldozatok nem veszhetnek feledésbe. Ahogyan e növények gyökerei kapaszkodnak a földbe, úgy kell nekünk is kapaszkodnunk múltunkba, hogy megérthessük jelenünket és formálhassuk jövőnket.

A történelem iránti tisztelet nem csupán emlékezés, hanem felelősség is. Az aradi vértanúk bátorsága arra tanít bennünket, hogy a szabadság nem pusztán egy eszmény, hanem egy folyamatosan megőrzendő és védelmezendő érték. A Debreceni Német Nemzetiségi Önkormányzat és a fiatalok közös gesztusa ennek a felelősségnek a vállalása, egy élő üzenet, amelyet a történelem fényében és a jövő reményében hagyunk magunk után.



2025